Rekrutacja do Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. Magdaleny Abakanowicz w Gdyni odbywa się co roku w miesiącach maj-czerwiec. Sprawdź informacje na temat aktualnej rekrutacji oraz przeczytaj prawdziwą historię kursantki Edukreski, która już tę rekrutację przeszła i z powodzeniem dostała się do tej szkoły.
Spis treści
- Liceum plastyczne w Gdyni – rekrutacja
- Rekrutacja do Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. Magdaleny Abakanowicz w Gdyni
- 1) Egzamin wstępny
- 2) Wymagane materiały
- 3) Wyniki egzaminu
- 4) Kryteria przyjęcia
- 5) Dokumenty wymagane do rekrutacji
- Historia Julii, która aplikowała do Liceum Plastycznego w Gdyni
- Egzamin do liceum plastycznego w praktyce
Liceum plastyczne w Gdyni – rekrutacja
Rekrutacja do PLSP w Gdyni składa się z kilku etapów i wymaga dostarczenia różnych dokumentów oraz zapewnienia sobie potrzebnych w jej trakcie materiałów. Wszystkie szczegóły (aktualne na 2024 rok) opisujemy poniżej.
Rekrutacja do Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. Magdaleny Abakanowicz w Gdyni
1) Egzamin wstępny
Egzamin wstępny do Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. Magdaleny Abakanowicz w Gdyni w 2024 roku wyznaczono na dzień 15 czerwca 2024 roku, na godzinę 8:00. Miejsce egzaminu to budynek główny szkoły oraz sala art39 przy ul. Orłowskiej 39 w Gdyni. W przypadku dużej liczby kandydatów egzamin może być przeprowadzony również w pracowniach nad morzem przy ul. Orłowskiej 8. Szkoła będzie otwarta od godziny 7:00, a kandydaci proszeni są o przybycie najpóźniej do godziny 7:45.
Egzamin obejmuje wykonanie zadań praktycznych z zakresu:
- rysunku (dlatego wiele osób wcześniej korzysta z lekcji rysunku od podstaw online)
- malarstwa
- kompozycji przestrzennej (np. rzeźby w materiałach plastycznych).
Ponadto sprawdzona zostanie znajomość zagadnień związanych z różnymi dziedzinami sztuk plastycznych (test wiedzy).
2) Wymagane materiały
Kandydaci na egzamin wstępy powinni przynieść ze sobą:
- farby wodne (np. tempery, plakatówki, akryle),
- ołówki (według uznania i potrzeb, np. B2, B3, B4 … B8),
- pędzle,
- gumkę.
Materiały i narzędzia rzeźbiarskie zostaną zapewnione przez szkołę.
3) Wyniki egzaminu
Wyniki egzaminu wstępnego zostaną ogłoszone 17 czerwca 2024 roku. Lista kandydatów zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych do przyjęcia będzie dostępna w szkole.
4) Kryteria przyjęcia
O przyjęciu do klasy pierwszej decyduje suma punktów z egzaminu konkursowego. W przypadku większej liczby kandydatów niż miejsc, brana będzie pod uwagę również suma punktów z przedmiotów ze świadectwa klasy ósmej szkoły podstawowej (język polski, język obcy, historia, matematyka, plastyka) oraz wyniki egzaminu ósmoklasisty.
5) Dokumenty wymagane do rekrutacji
Kandydaci powinni złożyć w sekretariacie szkoły odpowiednie dokumenty do 11 czerwca 2024 roku do godziny 14:00:
- Wniosek kandydata wypełniony, wydrukowany i podpisany.
- Dwie fotografie podpisane imieniem i nazwiskiem.
- Potwierdzony przez szkołę podstawową wykaz ocen za I okres klasy ósmej.
- Inne dokumenty posiadane przez kandydata (np. dyplomy, zaświadczenia).
- Opłatę w wysokości 20 zł wpłaconą w sekretariacie szkoły (płatność tylko gotówką).
Historia Julii, która aplikowała do Liceum Plastycznego w Gdyni
Poprosiliśmy kursantkę Edukreski, naszej szkoły rysunku, Julię Gawędę, aby podzieliła się swoim doświadczeniem związanym z aplikowaniem do liceum plastycznego w Gdyni. Poniżej cytowana wypowiedź to jej prywatna relacja z aplikowania do tej szkoły.
Od zawsze ciągnęło mnie do sztuki. W drugiej klasie gimnazjum zaczęłam brać rysowanie na poważnie, przez co ćwiczyłam coraz częściej i częściej. Właśnie wtedy wybrałam szkołę średnią – czyli liceum plastyczne w Gdyni. Kurs rysunku zaczęłam w 3 klasie gimnazjum i uczęszczałam na niego przez 9 miesięcy. Początki oczywiście były ciężkie, ale z czasem zaczęłam lepiej rysować i poznawać własną, niepowtarzalną kreskę. Na kursach rysunku czułam swobodę wyrażania siebie poprzez rysowanie. Wielkim plusem (według mnie) był wybór własnej muzyki, która leciała na głośnikach w pracowni. Bardzo to odprężało przy rysowaniu.
Rekrutacja do liceum plastycznego w Gdyni trwa do 31 maja. Sam egzamin wstępny do plastyka w Gdyni odbywa się na początku czerwca.
Prowadzący wyjaśniał powoli i bardzo zrozumiale, jak rysować, żeby było to poprawne i dobrze wyglądało. Nie odczuwałam napięcia, gdy zrobiłam coś źle. Na samym początku kursu ćwiczyliśmy rysowanie martwej natury. Gdy wszyscy opanowali ten temat, przechodziliśmy do rysowania modeli. Anatomii uczyliśmy się szczegółowo i logicznie. Po tym temacie zdecydowałam się zrezygnować z kursu w celu samodoskonalenia się. Stwierdziłam, że wiedza, którą nabyłam na kursach, była dla mnie wystarczająca. Potem brałam udział w zajęciach przygotowawczych ze szkoły plastycznej, na których również nauczyłam się wielu przydatnych rzeczy. Dużym wsparciem wykazał się prowadzący kursów, Mateusz, który dodatkowo dawał mi praktyczne porady dotyczące rysunków, które robiłam sama w domu. Tworzyłam, kiedy miałam ochotę, a nie wtedy, kiedy musiałam. Bez stresu starałam się powtarzać to, czego nauczyły mnie oba kursy.
Trochę czasu trzeba było poświęcić na naukę rysunku, żebym osiągnęła taki wynik na testach.
Jednak moim zdaniem czas spędzony na nauce wcale nie poszedł na marne. Ze wszystkich kursów wyniosłam bardzo dużo – poznałam nowych, wspaniałych ludzi o tych samych zainteresowaniach, co ja. Na egzaminach trzymałam się z dwójką starych przyjaciół oraz z ludźmi, których poznałam w trakcie nauki rysunku.
Egzamin do liceum plastycznego w praktyce
Na egzamin przyjechałam o 7:30 w sobotę, a na placu szkoły była już masa ludzi. Część z nich zdawała do gimnazjum, a część do liceum. Kilkoro pracowników szkoły rozdawało kartki, które trzeba było wypełnić i ustawić się w kolejce do zapisów. Wszystko rozpoczęła przemowa dyrektora, następnie były wywoływane grupy ułożone z wcześniej wybranych numerów.
Pierwszą częścią był egzamin pisemny, który trwał pół godziny
Poziom zadań był zrównoważony. Pojawiło się też zadanie, w którym trzeba było narysować kompozycje. W większości były to pytania o architekturę oraz dawnych i współczesnych artystów. Po egzaminie pisemnym nadszedł czas na ustny. Kandydaci byli wywoływani i wchodzili pojedynczo do sali z dwoma nauczycielami. Każdy dostawał dwa pytania, na które trzeba było kreatywnie odpowiedzieć. Mi niestety przypadły dwa ciężkie (według mnie) pytania, a mianowicie „Co to jest litera?” oraz „Jakie dzieło sztuki zabrałabyś ze sobą na bezludną wyspę?”.
Drugą częścią egzaminu do liceum plastycznego w Gdyni był rysunek…
…na którym poszło mi najlepiej. Następnie było malarstwo. Tematem była „Wizyta w zoo”. Większość ludzi malowała pingwiny, ja natomiast namalowałam fokę. Ostatnią częścią była rzeźba, która poszła mi najgorzej. Tematem przewodnim było „Starcie gigantów”. Wyrzeźbiłam dwa dziobaki bijące się dziobami, ale nie uważałam tego za dobrą rzeźbę, ponieważ się pośpieszyłam i moja praca była niedopracowana.
Ze szkoły wyszłam około godziny 14, więc jeśli ktoś będzie zdawał w przyszłym roku, powinien przygotować się na długi dzień pełen pracy. Pomimo pośpiechu i stresu udało mi się dostać do wymarzonej szkoły. Z niecierpliwością czekam, aż spotkam się z moją przyszłą klasą. Jeśli chcesz się dostać do liceum plastycznego w Gdyni, przede wszystkim musisz się dowiedzieć, czego wymagają na egzaminach. Zazwyczaj części egzaminów się powtarzają (rysunek, malarstwo, rzeźba itp.), ale zdarza się, że zmieniają się formaty lub techniki, których możesz użyć. Warto więc zorientować się, w jaki sposób możesz się dobrze przygotować.
Może Cię zainteresuje cię kierunek na ASP?
- Jak się dostać na Architekturę Przestrzeni Kulturowych w Gdańsku?
- Jak się dostać na grafikę na ASP w Gdańsku?
- Teczka na ASP – Grafika.
Źródło:
https://www.gov.pl/web/plastykgdynia/rekrutacja-2024-do-plsp-im-m-abakanowicz-w-gdyni
5 komentarzy
Komentarze są wyłączone
wlasnie się zastanawiam, gdzie posłać dziecko, dziękuję za ten wpis….
Proszę 🙂
Gitara Siema z ZSP w Orłowie
No cześć 😀
[…] liceum plastycznym w Gdyni wybrał się na studia do […]