Czy na architekturę potrzebna jest matura z matematyki?

Architektura – jakie przedmioty na maturze?

Architektura – jakie przedmioty na maturze przydadzą ci się do rekrutacji?Odpowiedz jest przerażająca i tylko jedna… MATEMATYKA!

Czy na architekturę potrzebna jest matura z matematyki?
Architektura – jakie przedmioty na maturze?

Jakie przedmioty na maturze są potrzebne, by dostać się na architekturę? Musisz napisać maturę z matematyki, podstawową lub rozszerzoną, by przejść rekrutację na architekturę.

Od 2020 roku na Politechnice gdańskiej dodatkowym przedmiotem wymaganym na architekturę jest: historia sztuki lub informatyka.

AKTUALIZACJA 2021

W tym roku, biorąc pod lupę wyniki egzaminów na Politechnice Gdańskiej – matury dawały sporo, szczególnie z historii sztuki. Dla przykładu osoba dostała 65 pkt z egzaminów, a finalnie z maturami miała 229 pkt. Osoby który miały po min. 42 pkt z egzaminów wchodziły na poziom ok. 180-200 pkt z maturami, a osoby z wynikiem 60-70 pkt z egzaminów czasem finalnie miały 110-140pkt bo matury im nie poszły i nie zdawały historii sztuki lub informatyki.

Czy lepiej zdawać maturę rozszerzoną?

I tak, i nie. Jeżeli zdasz ją lepiej niż maturę podstawową, a także zdasz egzamin z rysunku i test z predyspozycji do zawodu architekta – tak. Jednak podstawowa matura może Ci w zupełności wystarczyć. Zwłaszcza, jeśli egzamin wstępny pójdzie Ci dobrze. Pamiętaj, że niezaliczenie któregokolwiek z etapów egzaminu wstępnego, grozi wykluczeniem z rekrutacji.

W trakcie rekrutacji na architekturę na Politechnikę Gdańską możesz zdobyć maksymalnie 100 punktów za egzamin wstępny i 100 punktów za wyniki z matur.

Wszystko ładnie i piękne, ale…
Architektura to połączenie inżyniera i artysty.

…więc zarówno matematyka, jak i mechanika budowli pojawiają się jako przedmioty, i jednak trzeba to zdać. Jak ktoś nie za bardzo kocha się z matmą i fartem przeszedł egzaminy wstępne i maturę, to szybko zrezygnuje z kierunku po I lub II semestrze, niestety. Warto poczytać o studiowaniu architektury, jaki to jest kierunek i jacy ludzie na nim są, by zdecydować, czy jest to coś dla Ciebie.

Cytujemy studentkę architektury na Politechnice Gdańskiej:

Matematyka. Na poziomie całkowicie podstawowym, porównując wymagania stawiane studentom ETI. Prowadząca duży nacisk kładła na wszelką teorię i wzory. Oczywiście było to dla mnie straszne i lubiana przeze mnie dawniej matematyka całkowicie zmieniła swoje oblicze. Jednak z drugiej strony, trzeba przyznać, że jeżeli ktoś miał problemy z zadaniami, to dawało mu to szansę na jakieś bonusowe punkty. Mnie osobiście jednak bardzo to przeszkadzało. Kolokwia były całkowicie do zdania, nawet na maksymalną liczbę punktów, pod warunkiem oczywiście, ze uważało się na zajęciach, bo pani profesor starała się wszystko przełożyć jak najprościej się da.

Jeśli chcesz wiedzieć jak wygląda I rok studiów – przeczytaj całość wniosków i przemyśleń po roku architektury na PG tutaj.

Jakie przedmioty na maturze na konkretnej Politechnice?

Szczegółowe opisy egzaminów znajdziecie podlinkowane do każdej Politechniki, więc jeżeli chcecie wiedzieć więcej kliknijcie w Politechnikę, która was interesuje.

Politechnika Warszawska

Matematyka, język obcy + jeden dodatkowy wybrany przez kandydata przedmiot

Politechnika Krakowska

Polski, matematyka, fizyka, historia lub historia sztuki.

Politechnika Wrocławska

Matematyka, fizyka, język obcy, język polski.

Politechnika Śląska

Obie matury z matematyki.

Politechnika Poznańska

Obie matury z matematyki, język obcy, język polski.

Politechnika Gdańska

Matematyka, język obcy, język polski + dodatkowy przedmiot (historia sztuki lub informatyka)

Politechnika Łódzka

Matematyka, język obcy.

Politechnika Lubelska

Matematyka, język obcy, fizyka, język polski.

Uniwersytet Zielonogórski

Matematyka, język obcy, język polski + przynajmniej jedno rozszerzenie z matematyki, informatyki, biologii, historii sztuki lub historii.

Politechnika Świętokrzyska

Matematyka, język obcy, język polski + jeden z przedmiotów: fizyka, chemia, historia, historia sztuki, geografia lub biologia.

Politechnika Białostocka

Matematyka, język obcy, język polski, fizyka, historia, historia sztuki lub geografia.

Politechnika Rzeszowska

Matematyka, język obcy, język polski, fizyka, historia, historia sztuki lub geografia.

Politechnika Opolska

Matematyka, język obcy, język polski, fizyka, chemia lub informatyka.

Warszawa, Kraków i Wrocław – to są aktualnie najlepsze Architektury i tam też najtrudniej jest się dostać

Jeżeli chcesz wiedzieć, jak wyglądają egzaminy z rysunku na konkretne uczelnie, skorzystaj z naszego rankingu. Znajdziesz tam podlinkowane opisy egzaminów oraz pdf z treściami zadań z poprzednich lat. W opisach egzaminów znajdziesz szczegółowe informacje na temat tego, jakich dokładnie przedmiotów potrzebujesz (poza matematyką).

Jeśli chciałbyś dowiedzieć się czegoś więcej, napisz w komentarzu. Odpiszemy, dodamy 🙂

Coś, co Cię może zainteresować:

SaveSave

SaveSave

SaveSave

SaveSave

SaveSave

SaveSave

SaveSave