Architektura – jakie przedmioty na maturze?

Odpowiedz jest przerażająca i tylko jedna…MATEMATYKA!

Czy na architekturę potrzebna jest matura z matematyki?

Przedmioty na maturze potrzebne by iść na architekturę – musisz napisać maturę z matematyki, podstawową lub rozszerzoną, by dostać się na studia z architektury.

Czy lepiej zdawać rozszerozną?

I tak, i nie. Jeżeli zdasz ją lepiej niż maturę podstawową oraz zdasz egzamin z rysunku i test z predyspozycji do zawodu architekta – tak. Jednak podstawowa matura może Ci w zupełności wystarczyć. Zwłaszcza jeśli egzamin wstępny pójdzie Ci dobrze. Pamiętaj, że niezaliczenie któregokolwiek z etapów egzaminu wstępnego, grozi wykluczeniem z rekrutacji.

W trakcie rekrutacji na architekturę na Politechnikę Gdańską możesz zdobyć maksymalnie 100 punktów za egzamin wstępny i 100 punktów za wyniki z matur.

Wszystko ładnie i piękne, ale…architektura, to połączenie inżyniera i artysty…

…więc matematyka, mechanika budowli jest na tym kierunku i trzeba to zdać. Jak ktoś nie za bardzo kocha się z matmą i fartem przeszedł egzaminy wstępne i maturę, zrezygnuje z kierunku po I lub II semetrze, niestety. Warto poczytać o studiowaniu architektury, jaki to jest kierunek i jacy ludzie na nim są, by zdecydować się konkretniej, czy jest to coś dla Ciebie.

 

Cytujemy studentkę architektury na Politechnice Gdańskiej:

Matematyka. Na poziomie całkowicie podstawowym, porownujac wymagania stawiane studentom ETI. Prowadząca duży nacisk kładła na wszelką teorię i wzory. Oczywiście bylo to dla mnie straszne i lubiana przeze mnie dawniej matematyka całkowicie zmienila swoje oblicze. Z drugiej jednak strony, trzeba przyznać, ze jeżeli ktoś miał problemy z zadaniami, to dawalo mu to szansę na jakies bonusowe punkty. Mnie osobiście jednak bardzo to przeszkadzało. Kolokwia były całkowicie do zdania, nawet na maksymalną liczbę punktów, pod warunkiem oczywiście, ze uważało się na zajęciach, bo kobieta starała się wszystko przełożyć, jak najprościej się da.

 

Jeśli chcesz wiedzieć jak wygląda I rok studiów – przeczytaj całość wniosków, przemyśleń po roku architektury na PG tutaj.

 

Jakie przedmioty na maturze na konkretnej Politechnice?

Szczegółowe opisy egzaminów znajdziecie podlinkowane do każdej Politechniki, więc jeżeli chcecie wiedzieć więcej kliknijcie w Politechnikę, która was interesuje.

 

Politechnika Warszawska

Matematyka, język obcy + jeden dodatkowy wybrany przez kandydata przedmiot

 

Politechnika Krakowska

Polski, matematyka, fizyka, historia lub historia sztuki

 

Politechnika Wrocławska

Matematyka, fizyka, język obcy, język polski

 

Politechnika Śląska

Obie matury z matematyki

 

Politechnika Poznańska

Obie matury z matematyki, język obcy, język polski

 

Politechnika Gdańska

Matematyka, język obcy, język polski

 

Politechnika Łódzka

Matematyka, język obcy

 

Politechnika Lubelska

Matematyka, język obcy, fizyka, język polski

 

Uniwersytet Zielonogórski

Matematyka, język obcy, język polski + przynajmniej jedno rozszerzenie z matematyki, informatyki, biologii, historii sztuki lub historii

 

Politechnika Świętokrzyska

Matematyka, język obcy, język polski + jeden z przedmiotów: fizyka, chemia, historia, historia sztuki, geografia lub biologia

 

Politechnika Białostocka

Matematyka, język obcy, język polski, fizyka, historia, historia sztuki lub geografia

 

Politechnika Rzeszowska

Matematyka, język obcy, język polski, fizyka, historia, historia sztuki lub geografia

 

Politechnika Opolska

Matematyka, język obcy, język polski, fizyka, chemia lub informatyka

 

Warszawa, Kraków i Wrocław – to są aktualnie najlepsze architektury i tam też najtrudniej jest się dostać

Jeżeli chcesz wiedzieć, jak wyglądają egzaminy z rysunku na konkretne uczelnie, skorzystaj z naszego rankingu. Znajdziesz tam podlinkowane opisy egzaminów oraz pdf z treściami zadań z poprzednich lat. W opisach egzaminów znajdziesz szczegółowe informacje na temat tego, jakie dokładnie przedmioty, poza matematyką, dobrze by było, abyś zdawał. Jak chciałbyś wiedzieć cos więcej, napisz w komentarzu. Odpiszemy, dodamy 🙂

Ranking wydziałów architektury

 

Coś co Cię może zainteresować:

SaveSave

SaveSave

SaveSave

SaveSave

SaveSave

SaveSave

SaveSave